Czym fotografują podróżnicy i blogerzy? Cz. 3

Prześledziliśmy już, jakie parametry powinien mieć aparat dla podróżnika, na tej podstawie wybrałem kilka modeli aparatów do podróży.

W tym wpisie postanowiłem zebrać informacje z życia wzięte. Pytam znanych podróżników i blogerów czym lubią robić zdjęcia w podróży i jakie są ich przemyślenia/odczucia związane z danym aparatem. Wiadomo, że nie istnieje coś takiego jak “idealny” aparat. Każdy ma inne wymagania i potrzeby. Ale jeżeli jest możliwość uczenia się na cudzych doświadczeniach, to dlaczego nie?

Przysyłajcie do mnie swoje uwagi i przemyślanie. Komentujcie pod postem. Im więcej informacji tym lepiej.

Czym fotografują podróżnicy i blogerzy?

Nie należy ślepo patrzeć na innych, ale warto podpatrywać dobre rozwiązania. Sprawdźmy, czym fotografują inni. Oglądając zdjęcia z podróży, które nam przypadły do gustu wystarczy sprawdzać Exif zdjęć, gdzie zapisane są nie tylko parametry zdjęcia ale także aparat jakim je wykonano i często nawet obiektyw.

Krzysiek KubusMałych Podróżników wybrał bezlusterkowca Sony NEX-5. To dobry model, którego test i wideotest można znaleźć na fotoManiaK-u. Cena modelu NEX-5R z obiektywem 18-55 zaczyna się od 2.300 zł.

Ania Blażejewska, publikująca swoje piękne fotografie na swojej stronie aniablazejewska.com oraz blogu orientacyjnie.pl i wazji.pl korzysta z lustrzanki Nikon D300 (która jest już niedostępna w sklepach). Co można zrobić “starym” aparatem powinno uzmysłowić wszystkim, że technologia już tak szybko jak marketing się nie rozwija – nie dajmy się nabrać na “wodotryski”.

Aktualnie Ania korzysta z pełnej klatki Nikona D700 i głównie “stałek”: Nikkor 50 mm f/ 1.4, Nikkor 20 mm f/2.8 (to szkła dla pełnej klatki, amatorska lustrzanka będzie potrzebowała “szerszych” szkieł ze względu na przelicznik matrycy). Ulubiony zoom Ani to Nikkor 24-70 mm f/2.8.

Za “codzienne” zdjęcia odpowadała Leica D-LUX 5 ale zastąpił ją… iPnone 4s. Więcej możecie przeczytać we wpisie Ani “Czym fotografuję”.

 

 

 

fot. główna: Robert Scales na licencji CC